20160104

Head uut aastat!

Kuna eelmise aasta lõpus pähe roninud plaani, teha aja ja muude võimaluste kiuste oma algaval viiendal linnuhooajal väheke arvestatavam nimekiri kohatud liikidest, ei õnnestunud aasta alguseks veel ajusagarate vahelt päris välja juurida, sai 1. jaanuaril vaikselt nimekiri lahti tehtud. Muidugi ei sobinud esimeseks linnuks keegi muu kui viudelt aastalinnutiitli üle võtnud rasvatihane. Kiirelt järgnes 2,3 kilomeetri vältel veel 9 liiki ning tuligi päev lõppenuks lugeda. Vanasõna räägib midagi tasasest sõudmisest ja kaugele jõudmisest seega sai ülejäänud linnud homse varna visatud – ega hiljem virguv kana päris nälga ikka jää.
Otsest eesmärki pole enda jaoks tegelikult veel paika pannudki. Kindlasti läheb natuke kitsaks mereliikidega, kuna rannikule kuigi tihti ei jõua. Seevastu sisemaal püüaks kõik paiksed haruldasemad peatujad ikka üle kontrollida. Möödunud aastal jäid külastamata kõik harksabad, stepiviu, raisakotkas, stepikotkas, stepi-loorkull, nunn-kivitäks, euroopa kaelustäks ja mitmed teised põnevad külalised. Kiirelt peas liike lugedes võiks sellise piiratud mobiilsuse ja ajaga lugeda aasta kordaläinuks ehk kuskil 235+ liigiga, kuid eks tegelik soov oleks natuke kõrgem. Samuti tahaks sel aastal natuke tähelepanu pöörata ökoliikidele ning spondedele. Seda siis juhul kui ma oma ratta korda saan.
Teise jaanuari hommikul näitas termomeeter 18 miinuskraadi. Kuna paranemise märke ilmajaam ei lubanud, sai sammud sel korral juba korralikumale retkele seatud. Lindudega polnud just priisata, ning jääniregi ulatus kuue tunni ning 24,7 km pärast ninaalusest piki karvkatet põue. Silma-kõrva hakkas kohe suurkirju-rähnide rohkus, millele vastukaaluks ei kohanud ühtki teist rähniliiki. Oma rajal oleks kindlasti oodanud mitmeid lärmavaid musträhne. Värvulistest oleks kindlasti eeldanud mõnd siiskeste või urvalindude parve, kuid viimased olid juba möödunud talvel kitsid oma külastustega. Heaks vaatluseks loeks suurt talvikeste salka ning muidugi händkakku, kes minu, kui laisa kakujahtija, esterite nimekirjast seni sootuks puudus. Aastanimekiri sai venitatud 23 liigini. Mis edasi saab, paistab lähitulevikus hoopis teises maakonnas.
Laulusoovitus:

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar